Katowice od wielu lat znajdują się w czubie wszelkich rankingów jakości życia. To miasto bardzo się zmieniło i obecnie stwarza mieszkańcom znakomite warunki do pracy, nauki, rozwijania swoich pasji czy wychowywania dzieci. Nie dziwi zatem, że stolica Górnego Śląska przeżywa boom inwestycyjny. Wybór nowych mieszkań w Katowicach jest ogromny, jednak to wcale nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie konkretnego lokalu. W naszym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę i tym samym znaleźć dla siebie idealne mieszkanie.

Najważniejsza jest lokalizacja

Nie można być zadowolonym z wybranego mieszkania, jeśli codziennie trzeba z niego dojeżdżać do pracy w gigantycznych korkach, tracąc na to mnóstwo cennego czasu. Dlatego pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest właśnie lokalizacja. Warto upewnić się, czy dana inwestycja powstaje na osiedlu, które jest dobrze skomunikowane z centrum miasta. Czy nie ma „wąskiego gardła”, które notorycznie się korkuje?

Dogodny dojazd to oczywiście nie wszystko. Nowe mieszkanie w Katowicach dobrze jest kupić w takim miejscu, które umożliwia naładowanie baterii po ciężkim dniu w pracy. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na jakość powietrza, okolicę, sąsiedztwo, czyli wszystko, co ma ogromny wpływ na komfort życia. Idealnie byłoby zamieszkać na takim osiedlu, które z jednej strony jest położone blisko centrum miasta, a z drugiej oferuje dostęp do licznych miejsc rekreacji, ciszę, spokój i brak tłoku (chociażby na parkingach).

Ten opis jak ulał pasuje do Bardowskiego 1. Skrupulatnie szukaliśmy miejsca, w którym zrealizujemy naszą nową inwestycję i padło na osiedle Witosa. To jeden z najatrakcyjniejszych punktów w Katowicach. Zielona okolica, łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury, szybki i wygodny dojazd do centrum, bliskość parków, skwerów, czyste powietrze – to największe atuty tej lokalizacji, które z pewnością doceni każdy, kto tutaj zamieszka.

Mieszkanie na słabo zurbanizowanym terenie? To zły pomysł!

W każdym dużym mieście obserwujemy trend polegający na budowaniu nowych osiedli mieszkaniowych na obrzeżach, a często nawet na pobliskich wsiach. Choć takie inwestycje kuszą atrakcyjnymi cenami i wizją bliskości z przyrodą, to jednak zakup mieszkania na słabo zurbanizowanym terenie może się okazać poważnym błędem.

Powód jest prosty: to gwarancja uzależnienia się od samochodu, który będzie potrzebny po to, by pojechać na nawet małe zakupy, do fryzjera, kosmetyczki, przychodni, podrzucić dzieci do szkoły, przedszkola etc. Owszem, obrzeża miast szybko się rozwijają, jednak pierwsi mieszkańcy zwykle muszą sporo odczekać, by móc cieszyć się tak prozaicznymi rzeczami, jak chociażby dostęp do placówek oświatowych.

Dlatego Bardowskiego 1 budujemy na osiedlu Witosa. Trudno znaleźć drugi tak atrakcyjny punkt, który łączyłby w sobie walory miasta i wsi. Mieszkańcy będą cieszyć się piękną okolicą, nie rezygnując przy tym z wielkomiejskich wygód. W odległości zaledwie kilku minut spacerem znajdują się placówki oświatowe, punkty usługowe, ośrodki zdrowia czy apteki. Nie brakuje sklepów, a dojazd do centrum miasta wcale nie wymaga korzystania z samochodu. Osiedle jest świetnie zorganizowane pod względem dostępu do komunikacji miejskiej. Nieopodal biegnie rozległa sieć ścieżek rowerowych. Aktywni mieszkańcy mogą więc śmiało zrezygnować z jazdy samochodem.

Wielkość osiedla

Przyzwyczailiśmy się już do widoku ogromnych osiedli mieszkaniowych, które mają zasadniczą wadę: trudno na nich nawiązać dobre relacje z sąsiadami. Stąd obserwujemy coraz większe zainteresowanie kameralnymi inwestycjami. Takimi, jak Bardowskiego 1.

W ramach tego miniosiedla powstaną zaledwie cztery budynki i 150 mieszkań. Bardzo ważnym elementem realizacji inwestycji było stworzenie projektu architektonicznego, który pozwoli wpasować osiedle w zastany krajobraz, nie zaburzając tym samym jego naturalnego uroku. Bardowskiego 1 to wręcz idealny wybór dla osób, które nie chcą tkwić w korkach przy wyjeździe z osiedla, walczyć o miejsca parkingowe, za to wolą poznać swoich sąsiadów i stworzyć z nimi dobrze rozumiejącą się wspólnotę.

Bardzo zależało nam, aby nasza nowa inwestycja nie była mieszkaniowym molochem. Chcemy dać mieszkańcom przestrzeń do wypoczynku w komfortowych warunkach. Stąd planujemy efektowne zagospodarowanie terenu, zarówno z myślą o osobach dorosłych, jak i dzieciach, które będą mogły szaleć na atrakcyjnym placu zabaw.

Koszty utrzymania mieszkania

Zakup nowego mieszkania w Katowicach wiąże się z dużym wydatkiem. Wiele osób jest zmuszonych do posiłkowania się kredytem hipotecznym. Szczególnie tacy inwestorzy powinno zwrócić baczną uwagę na przewidywane koszty eksploatacji lokalu, by nie dopuścić do sytuacji, w której większość dochodów pochłaniają stałe wydatki.

I tutaj znów uwidaczniają się niebagatelne zalety Bardowskiego 1. Budynki powstają w standardzie energooszczędnym, z oknami o niskim współczynniku przenikania ciepła. Osiedle zostanie przyłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, co także gwarantuje bardzo rozsądne koszty ogrzewania. Zakup mieszkania na miniosiedlu Bardowskiego 1 jest więc dobrą inwestycją, również w dłuższej perspektywie.

Nowe mieszkania w Katowicach kuszą różnymi atutami, jednak to te, które wymieniliśmy w naszym poradniku, należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Architektura, prestiż, standard deweloperski – to wszystko także jest ważne, ale nie może przysłonić kluczowych kryteriów, mających największy wpływ na satysfakcję z dokonanego wyboru.