Każda osoba zdecydowana na zakup mieszkania, prędzej czy później stanie przed dylematem: wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego? Podjęcie tej decyzji bywa bardzo trudne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi ograniczony budżet, a pieniądze mają pochodzić z kredytu. Z badania TNS Polska wynika jednak, że aż 55% inwestorów stawia na nowe mieszkania, uznając je za lepsze niż te z rynku wtórnego. Obiektywnie trzeba im przyznać rację. Oto 5 argumentów, które przechylają szalę na korzyść mieszkań od dewelopera.

 

Święty spokój na długie lata

Z praktycznego punktu widzenia wybór mieszkania z rynku pierwotnego jest bardzo rozsądny. Pamiętajmy, że pisząc „nowe mieszkanie” mamy także na myśli całą inwestycję deweloperską, a więc budynek wielorodzinny, parking podziemny/naziemny, całe otoczenie i infrastrukturę osiedlową. To wszystko znacząco minimalizuje, czy wręcz eliminuje ryzyko niespodziewanych i uciążliwych awarii.

W mieszkaniu i w budynku znajdują się nowe instalacje elektryczne, kanalizacyjne, wodociągowe, antenowe itd. Tak samo jest chociażby ze stolarką okienną i drzwiową. Nabywca nie musi się zatem martwić ewentualnymi awariami, a nawet jeśli jakaś się zdarzy, to zostanie bezpłatnie usunięta w ramach rękojmi. Mieszkanie z rynku wtórnego nie zapewnia takiego komfortu psychicznego.

 

Wygoda

Nowe mieszkania są lepsze również dlatego, że znajdują się w budynkach zaprojektowanych stricte z myślą o komforcie lokatorów. Współczesne inwestycje deweloperskie to nierzadko perełki nowoczesnej architektury. Są nie tylko efektowne wizualnie, ale także perfekcyjnie dopasowane do potrzeb ludzi. Mieszkania od dewelopera charakteryzuje więc przemyślany układ oraz maksymalne wykorzystanie powierzchni, dzięki czemu nawet lokal o stosunkowo małym metrażu może zaspokoić potrzeby rodziny.

Nowe mieszkanie, czy szerzej cała inwestycja deweloperska, oferuje także wiele drobnych, ale niezwykle istotnych elementów, które decydują o wygodzie mieszkańców. Mamy tutaj na myśli chociażby parking podziemny i naziemny, ogrodzenie terenu, ochronę, nowoczesne i bezpieczne place zabaw, chodniki, wypielęgnowaną zieleń etc.

 

Swoboda aranżacji

To bardzo mocny argument przemawiający za wyborem nowego mieszkania. Decydując się na lokal z rynku pierwotnego, zwłaszcza jeszcze będący w fazie budowy, można ściśle współpracować z deweloperem i zarekomendować mu nasze indywidualne zmiany lokatorskie – lokalizacje gniazdek elektrycznych, układ kaloryferów itp. –  które w przyszłości ułatwią aranżację wymarzonego wnętrza według naszej koncepcji.

Osoby kupujące nowe mieszkanie mają także wolną rękę w zakresie wyboru metrażu, kondygnacji czy nawet ekspozycji okien. Dzięki temu można dopasować nieruchomość do swoich preferencji czy potrzeb życiowych. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego jest to znacznie utrudnione i wymaga żmudnych poszukiwań, nie zawsze zwieńczonych sukcesem.

 

Zakup nowego mieszkania się opłaca!

Panuje dość powszechne przekonanie, że nowe mieszkania są bardzo drogie, ale na całą sprawę warto spojrzeć nieco szerzej. Nie zapominajmy, że zakup lokalu od dewelopera już na starcie wiąże się z konkretną korzyścią finansową, ponieważ nabywca nie opłaca 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku mieszkania o wartości 300.000 złotych oznacza to oszczędność aż 6000 złotych.

Do tego dochodzi brak kosztów związanych z dopasowaniem nieruchomości do swoich oczekiwań – czyli np. zrywaniem podłóg, kafelek, usuwaniem armatury itd. Ponadto nowe mieszkanie, znajdujące się na atrakcyjnym osiedlu, będzie w przyszłości łatwiej sprzedać lub wynająć.

 

Niższe koszty eksploatacji

Lokale deweloperskie to z reguły mieszkania „bezczynszowe”, uwzględniające opłaty związane z eksploatacją mieszkania , co stanowi oczywistą korzyść dla nabywców. Ponadto w nowych budynkach mieszkalnych stosuje się znacznie skuteczniejsze materiały izolacyjne oraz okna wyższej klasy, a to obniża wydatki na ogrzewanie.

W rozważaniach na temat opłacalności wyboru mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, warto wziąć pod uwagę przytoczone przez nas argumenty. Jednoznacznie świadczą one o przewadze nowego lokalu, którego zakup jest zdecydowanie lepszą i bezpieczniejszą inwestycją.